Kraftwerk: Domówka z Dwójką

Hubert i Gaba Kraftwerk

Już dziś, w sobotę, o 19:00 w radiowej Dwójce zagramy dla Was w duecie z Hubertem Zemlerem utwory zespołu Kraftwerk. Będziecie mogli zobaczyć ten koncert online, na kanałach youtube/facebook/www Dwójki. Ogromnie cieszę się, że Hubert zaprosił mnie do tego projektu, który jest dedykowany pamięci zmarłego niedawno Floriana Schneidera. Gościł nas LADOmek na warszawskim Jazdowie, gwarantując prawdziwie domową atmosferę.

https://www.youtube.com/watch?v=S3z0x7UJDNo

Hubert opowiada 1

– Fenomen zespołu Kraftwerk wykracza daleko poza, prawdziwe zresztą, określanie go mianem prekursorów elektronicznej muzyki popularnej – podkreślał Hubert Zemler.
Młode pokolenie Niemców po II wojnie światowej pozostało z poczuciem pustki i wstydu za generację swoich rodziców. Młodzi Ralf Hütter i Florian Schneider-Esleben postanowili zdefiniować na nowo niemiecką tożsamość w muzyce poprzez inspirację otaczającą ich rzeczywistością. Autostrady, radioaktywność, robotyka, szybka kolej czy wreszcie komputery stały się tematami ich kolejnych albumów. Wraz z Gabą Kulką postanowiliśmy oddać hołd zjawisku Kraftwerku – Polska też przecież musiała borykać się z ponownym odkrywaniem własnej tożsamości w muzyce – dodał perkusista.
– Wybraliśmy utwory które oprócz pięknych melodii, zaczerpniętych wydawałoby się od XIX-wiecznych romantyków, zawierają ważny przekaz społeczny. Zdecydowaliśmy się na wersje oryginalne, w języku niemieckim, ponieważ oddają one znacznie lepiej nastrój tego zjawiska – tłumaczył współgospodarz kolejnego koncertu online z cyklu “Domówka z Dwójką”.

A tutaj ja: 2
Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem

  1. https://www.polskieradio.pl/8/8741/Artykul/2566466,gaba-kulka-i-hubert-zemler-w-holdzie-zespolowi-kraftwerk-wideo ↩︎
  2. https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2567046,Gaba-Kulka-staralismy-sie-odbic-od-utworow-Kraftwerk-w-oryginale ↩︎

Ostatnie wpisy