Norwid / od.nowa

foto Marcin Oliva Soto

Dziś ukazał się nakładem NCK album “Norwid / od. nowa”. Płyta jest zapisem koncertu, upamiętniającego 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida, który odbył się 15 listopada 2021, w Studiu Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zaprezentowane w albumie wiersze Norwida pochodzą w większości ze zbioru „Vade-mecum”, uważanego za jeden z najważniejszych w dorobku poety.

Zaśpiewałam wtedy dwie piosenki. Po pierwsze “Marionetki”, z repertuaru Czesława Niemena, które dawno (dawno!) temu podsunął mi do wykonania Piotr Metz (koncert w Operze Leśnej w Sopocie był dla mnie na swój sposób przełomowy i do dziś jestem wdzięczna Piotrowi za bezbłędne trafienie w łącze “artysta-piosenka”). Drugi numer to “Czemu nie w chórze”, z autorską muzyką Miłosza Wośko. Ten drugi tekst wybrałam sama – Norwida, wbrew pozorom, nie śpiewa się łatwo, ale nawiązania do poetyki kolędy, czy pastorałki, które w tym wierszu wyczułam, sprawiły, że był dla mnie bardziej “komunikatywny” i lepiej układał się w melodii. Tekst jest wstrząsający. I bardzo współczesny.

Niestety zapis całego koncertu zniknął już z NCK’owskiego Youtube’a, a album jest dostępny jedynie na nośnikach fizycznych, więc bardzo zachęcam Was do zaopatrzenia się w egzemplarz:

Zagrali i zaśpiewali: Józef Skrzek i SBB, Kuba Stankiewicz, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Baasch, Tomasz Makowiecki, Kacperczyk, Joanna Duda Trio, Kuba Więcek, EABS, Jacek Kotlarski, Hanna Łubieńska, Apostolis Anthimos oraz Miłosz Wośko (kierownik muzyczny przedsięwzięcia) z zespołem.

Kilka zdjęć z koncertu. (foto: Marcin Oliva Soto)

Lista utworów (CD):
1. Miłosz Wośko z zespołem – Intro (0:59)
2. Gaba Kulka – Marionetki (4:00)
3. Kuba Więcek i Meek Oh Why? – Początek Broszury politycznej (3:24)
4. Baasch – Jesień (4:53)
5. Kuba Stankiewicz, Jacek Kotlarski – Cenzor – krytyk (5:37)
6. Renata Przemyk – Królestwo (5:08)
7. Tomek Makowiecki, Józef Skrzek – W Weronie (4:28)
8. SBB – Pielgrzym (8:33)
9. Joanna Duda Trio, Hanna Łubieńska – Larwa (4:37)
10. Baasch, Kacperczyk – Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj (3:07)
11. Gaba Kulka – Czemu nie w chórze (4:00)
12. EABS, Apostolis Anthimos – Bema Pamięci Żałobny Rapsod (12:39)