Duety: “Ondinata. Live for Ondine” i Skaldowie w Opolu

Ten tydzień upływa pod znakiem duetów. W skrócie: W piątek zaśpiewam w Opolu ze Skaldami (!), w sobotę ukaże się koncertowy album Ondinata, na którym śpiewam między innymi z Julią Marcell.

1.

Już 1.06 będzie miał swoją premierę nagrany w lutym ubiegłego roku album koncertowy Pieśni Ondyny (dla przypomnienia, tu mój wpis z o oryginalnym albumie studyjnym i akcji Polskiej Fundacji CCHS). Koncert, który zagraliśmy w Lubelskim Centrum Spotkań Kultur opierał się na kompozycjach z płyty studyjnej, ale różnił się zarówno w kwestiach aranżacji, jak i “obsady”, dzięki czemu miałam okazję zaśpiewać piosenki takie jak “Kołysanka Oddychanka” (autorstwa Jerzego Maksymiuka i Jacka Cygana), czy połączyć siły z Julią Marcel w “All the Pretty Little Horses”. Ten też utwór jest pierwszym singlem promującym wydawnictwo – i podobnie jak przy poprzednich albumach spod szyldu “Ondinata”, cały dochód zasili badania nad CCHS (chorobą zwaną “klątwą Ondyny”).

“All the Pretty Little Horses”:
https://ondinata.bandcamp.com/track/all-the-pretty-little-horses-live

ondinata. live for ondine album cover

Cały album (premiera w sobotę 1.06.2024):

https://ondinata.bandcamp.com/album/live-for-ondine

2.

Miałam autentyczny zaszczyt wziąć udział w pożegnaniu zmarłego w maju Jacka Zielińskiego, Skalda, legendy Polskiej muzyki. W czasie mszy w krakowskim Kościele na Skałce wykonaliśmy z towarzyszeniem Andrzeja Zielińskiego i Łukasza Lacha utwór “W żółtych płomieniach liści”, oryginalnie nagrany przez Skaldów z Łucją Prus. Byłam głęboko wzruszona. Dziękuję Piotrowi Metzowi za zasugerowanie mnie jako właściwej osoby do tego zadania i mam nadzieję, że się spisałam. Piotr zaprosił mnie kilka dni później do studia im. Agnieszki Osieckiej, byśmy z Łukaszem nagrali wersję tej piosenki dla słuchaczy Trójki. Została wyemitowana w piątek wieczorem. Jej krótki fragment widnieje jeszcze na kanałach społecznościowych. (Ostatni raz byłam w tym studiu tuż przed pandemią, na koncercie Rufusa Wainwrighta, z którym zdążyłam jeszcze nagrać krótką rozmowę do swojej ówczesnej audycji “Głowa Serce Baza”. Chwilkę później już w Trójce nie pracowałam, a rozmowa nigdy nie została wyemitowana. Czułam się dobrze, mogąc znów wkroczyć w te radiowe progi.)

Hołd zmarłemu Jackowi Zielińskiemu składać będzie również Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Z wielką radością donoszę, że powtórzymy “W żółtych płomieniach liści” z Andrzejem Zielińskim, Łukaszem Lachem i resztą obecnego składu Skaldów podczas koncertu “Premiery”, w piątek 31.05. Transmisja na TVP1 o 20:00 (Tutaj więcej informacji o harmonogramie festiwalu).

Ostatnie wpisy