2020 w skrócie

Gaba z MPM

Kochani!

W skrócie:
Szczęśliwego Nowego Roku! Jeśli przez cały 2020 nie mieliście czasu na czytanie tych wiadomości, w tej znajdziecie streszczenie co ciekawszych przedsięwzięć z roku 2020 i linki do wszystkiego, co można obejrzeć i posłuchać. Jeśli i na to nie macie ochoty zapraszam do odsłuchu świątecznej edycji “Domu” i dodatkowej bożonarodzeniowej składanki.
Gaba

1. Piosenki

2. Koncerty – live & online

3. Audycje

…dłużej:
Wszyscy wiemy (i, co zrozumiałe, wiele z nas nie ma już ochoty słuchać o tym), jak pełen wyzwań, stresów, straconych szans i ogólnego chaosu był mijający rok. Jestem jednak wdzięczna za wiele rzeczy, które udało się w tym roku zrobić, wbrew warunkom. Oby taka przekorna energia została z nami w roku 2021, gdy nasze życie zacznie wracać powoli do normy (to oczywiście moje “myślenie życzeniowe”, a zarazem moje noworoczne życzenia dla Was i dla siebie).

Postanowiłam zrobić krótkie streszczenie nagrań, występów i innych przedsięwzięć, które udało się doprowadzić do końca w tym roku – może wszystkie znacie, a może któreś Wam umknęło, albo chcielibyście do niego wrócić. Czytajcie dalej…

Piosenki

Nagraliśmy z Wojtkiem Traczykiem naszą wersję “Sennej kołysanki” Tadeusza Woźniaka i Bogdana Chorążuka, która oryginalnie była częścią kultowego (przynajmniej dla mnie!) słuchowiska według  “Lata Muminków” Tove Jansson. Trafi ona na niezwykłą płytę wydaną w niezwykłym celu “Ondinata – pieśni dla Ondyny”. [Edit: Już jest!Tutaj więcej o całym projekcie.  


Zaśpiewałam “Grand Valse Brillant” (Zygmunta Koniecznego z tekstem wg Juliana Tuwima) z repertuaru Ewy Demarczyk. Ta wersja, w aranżacji Krzysztofa Herdzina, trafiła na płytę celebrującą 95-lecie Polskiego Radia. To była moja pierwsza praca po rozpoczęciu epidemii i izolacji, a zarazem ostatnia premiera płytowa tego roku. Utwór znam na pamięć od 25 lat, a i tak ćwiczyłam go dzień w dzień (“Mamo, nie śpiewaj już tego samego…”), przygotowując się do nagrania. Czegoś takiego po prostu nie wypada schrzanić. 😉 Czy się udało? Zdaje mi się, że tak. Oto fragment.
A tu cała płyta.  


Okładka albumu “Czułe struny” Natalii Kukulskiej

Z wielką przyjemnością napisałam tekst dla Natalii Kukulskiej, na jej piękną płytę “Czułe struny”. Cała płyta jest pełna autorskich aranżacji utworów Fryderyka Chopina. “Ktoś całkiem nowy” jest ogromnie mi bliskim tekstem, a pracę z Natalią będę jeszcze długo i miło wspominać. Za aranżację odpowiadał Nikola Kołodziejczyk (z którym wcześniej muzycznie “spotkaliśmy się” przy “Kolędzie dla zranionych” Wojciecha Młynarskiego). Tutaj moje ulubiona wersja, live, nieco inna niż na płycie.  


Mój skromny, nikomu niepotrzebny, ale bardzo dla mnie ważny remiks utworu Grimes, która udostępniła fanom (czytaj: również mnie) odseparowane tracki wokali i instrumentów. Robiłam go po nocach, gdy całą rodziną byliśmy zamknięci w domu i pierwsza fala izolacji zaczęła nam się na serio dawać we znaki. “You’ll Miss Me When I’m Not Around”.


Koncerty – live & online

Na zaproszenie radiowej Dwójki w cyklu “Domówka z Dwójką” przygotowaliśmy z Hubertem Zemlerem nasze interpretacje utworów zspołu Kraftwerk. Koncert, zagrany w warszawskim Ladomku na malowniczych Jazdowie można obejrzeć tutaj.


“Nie taka cicha” to wyjątkowy koncert kolęd, nagrany w grudniu dla platformy Play Kraków. Pięknie zaaranżowany przez Jacka Tarkowskiego i zaśpiewany przez artystki i artystów takich jak Kasia Lins, Ralph Kamiński, Anna Maria Jopek, Piotr Zioła, Bela Komoszyńska, Igor Herbut i wielu innych. Było mi dane otworzyć koncert wraz z zespołem Kroke i nieco utrudnioną wersją “Cichej nocy” (na siedem), a potem zaśpiewać jedną z moich ulubionych kolęd w duecie z Piotrkiem Ziołą. Całość można obejrzeć bezpłatnie (po zalogowaniu) na https://playkrakow.com/vods/vod.551


“Kulka Paderewski Kulka” był najbardziej ambitnym przedsięwzięciem tego roku, do końca podszytym niepewnością, czy wiele miesięcy pracy nie pójdzie na marne. Pierwsza połowa koncertu poświęcona stricte klasycznemu obliczu kompozytora – z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jerzego Dybała, pianistą Grzegorzem Skrobińskim i z moim tatą, Konstantym Andrzejem Kulką na skrzypcach. Druga część to ja z zespołem (i orkiestrą, a w finale z tatą), tym razem w aranżacjach niezastąpionego Jacka Kity. Film z koncertu nadal dostępny jest na youtube, choć nie wiem, jak długo. Polecam serdecznie. Dla mniej klasycznie usposobionych – część “lekka” (?!)  zaczyna się w okolicach 55 minuty)


Z zespołem Młynarski Plays Młynarski (w składzie: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki, Wojtek Traczyk i ja) nagraliśmy mini koncert, którego fragmenty towarzyszą wszystkim 4 odcinkom Lubmy się trochę, dokumentowi o Wojciechu Młynarskim: serii kameralnych rozmów z jego współpracownikami, przyjaciółmi i wykonawcami jego muzyki, między innymi z  Alicją Majewską, Stefanem Friedmanem, Stanisławem Tymem, czy Czesławem Bartkowskim.


W maju zagraliśmy pierwszy i jedyny koncert w pełnym składzie (z Robertem Raszem i Wojtkiem Traczykiem) i z naszym autorskim repertuarem – w ramach serii występów Sharing Is Caring. Klub “No Problem Bracka” w Warszawie nadal udostępnia całość koncertu na swoim facebooku.


Audycje!

W pierwszej połowie marca przyszło mi pożegnać się z radiową Trójką, po trzech latach prowadzenia “Głowy.serca.bazy” (nazwa, być może, już zastrzeżona? ;)). Zdążyłam jeszcze porozmawiać z Rufusem Wainwrightem, i kilka dni później już mnie nie było (to nie najgorsze “wyjście”, jeśli chcecie znać moje zdanie). Wiele lat wcześniej,w Czwórce, nadawany był mój “Gabofon”. Tym razem bez prowadzenia audycji wytrzymałam niecały miesiąc. 1 kwietnia ukazał się pierwszy odcinek “Domu”, który przygotowywałam sama od początku do końca (zgadnijcie gdzie?) i publikowałam na platformie Mixcloud. Minęło 9 miesięcy i mamy już 20 audycji i 6 składanek! (JA TEŻ NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ!) W maju poprosiłam o pomoc Was, słuchaczy, i założyłam stronę audycji na portalu Patronite.pl. Dzięki wsparciu kameralnego, ale niezwykle serdecznego grona Patronek i Patronów, mogę prowadzić “Dom” nie dokładając do tego pieniędzy, a jedynie poświęcając (z dziką radością) czas i energię. Jestem ogromnie wdzięczna.
Moimi ulubionymi odcinkami, jak dotąd były (chyba):
Dom #15 – Bubbles
Dom #3 – Obcęgi
Dom #9 – Elvis Berlin
Dom #6 – Challenge, Balance, Talent

Swoistym “przedłużeniem” tych audycji była dla mnie tygodniowa wizyta w Programie Drugim Polskigo Radia w ramach audycji “Z prywatnej kolekcji”. Wspólnie z Magdaleną Łoś poszperałyśmy w moich płytach. Wybrałam do wszystkich pięciu spotkań utwory, które w różny sposób wyrażały moją fascynację punktem stycznym pomiędzy muzyką (ogólnie rzecz ujmując) “poważną”, a (ogólnie rzecz ujmując) “rozrywkową”. Myślę, że wyszedł z tego bardzo ciekawy zestaw.


Jeszcze raz – szczęśliwego Nowego Roku!
Gaba