“Noc” i koncert gwiazdkowy

Noc - Filipka Rutkowska

“Noc”

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od najkrótszego dnia roku. Będziemy patrzeć przez okna, a tam tylko noc, noc i jeszcze raz noc. Dobrze jest sobie przypomnieć, dlaczego “nasze” święta obchodzimy właśnie teraz, kiedy światła jest najmniej, a nie najwięcej. Może w niektóre miejsca możemy dotrzeć jedynie w ciemności.
“Choć przed oczami mrok, to w sercu jasność”.

Napisałam muzykę do “Nocy” zanim mogliśmy się spodziewać, że płyta “Dom” powstanie. Też była zima, szykowaliśmy spektakl w oknach domu wychodzącego na rozświetloną latarniami ulicę, a słowa Aleksandry Cieślak były dla mnie już jak gotowe piosenki, akordy i melodie układały się praktycznie same.


Cieszę się, że wreszcie i Wy możecie tę piosenkę usłyszeć! Chciałabym, żeby szepnęła Wam w odpowiedniej chwili do ucha: “Masz w sercu zapisaną drogę. Przed siebie pewnie idź.”


Piękny klip ze zjawiskową Filipką Rutkowską zrealizowali Aleksandra Jakubczak i Wojciech Sobolewski.
Zobaczcie go (i posłuchajcie piosenki dwa razy).

https://youtu.be/09lLDAye3Oc

Słowa: Aleksandra Cieślak
Muzyka (pianino, śpiew): Gaba Kulka
Dźwięki lodowego krajobrazu: Bartosz Weber
Nagrania: Studio Dwa Domy
DOM
Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando
Aleksandra Cieślak
Bartosz Weber
Dwa Domy

Klip zrealizowała “Grupa Sielce”: Wojciech Sobolewski, Aleksandra Jakubczak, oraz Paweł Lipka. Wystąpiła Filipka Rutkowska.

(Montaż foto RT od Wojciech Sobolewski)

Kiedy Ola i Bartek poprosili mnie o krótki tekst o “Nocy”, przyszło mi do głowy to:

Napisałam muzykę do piosenki “Noc” bardzo szybko, tekst Oli zaprowadził mnie we właściwe miejsce, muzycznie, praktycznie w jednym “posiedzeniu”. Wtedy jeszcze była dla mnie “Piosenką Finki” z “Królowej Śniegu”, spektaklu w oknie szklanego domu, kolejnej artystycznej manifestacji, której gospodynią i współautorką była Ola Cieślak. Finka śpiewa do Gerdy, dodając jej otuchy w jej mozolnej wędrówce przez ciemność i zimno – myślałam wtedy, że taka otucha wszystkim nam by się przydała: poturbowanym pandemią i dochodzącym do ściany w naszych politycznych realich. “Masz w sercu zapisaną drogę, przed siebie pewnie idź”. Ale ta piosenka nie jest formalnie podniosła, czy “krzepiąca”. Historia Andersena dała jej przede wszystkim atmosferę jakiejś niesamowitości i niepokoju. A samej muzyce odrobinę dysonansu i poczucia zawieszenia w czasie, braku jasnej przynależności do konkretnej epoki czy stylu. To bardziej pieśń niż piosenka. Bardzo ją lubię i przemycam też na własnych koncertach.”


Koncert gwiazdkowy

23 grudnia, o 18:00, ze studia radiowej Dwójki – zagramy dla Was specjalny, świąteczny koncert na głos, fortepian, kontrabas, perkusję i trzy saksofony (nie wspominając o ukulele, stylofonie, omnichordzie i dzwonkach chromatycznych…).

Aranżacje wybranych przeze mnie utworów stworzył Wojtek Traczyk , a zagrają z nami Marcin Gańko, Jarosław Bothur, Tomasz Duda i oczywiście Robert Rasz.

Dołączcie do nas na falach Dwójki, oraz dwójkowym kanale Youtube (transmisja audiovideo).

Ostatnie wpisy