Kot (czy tez kotka?)

Kot, czy też kotka. okładka


Dziś premiera płyty “Kot (czy też kotka?)”, na której po raz kolejny mam wielką przyjemność współpracować z Olem Walickim, z którym współtworzymy The Saintbox. Zaprezentowane na tym albumie wiersze, wraz z muzyką i aranżacją Ola, premierowo zostały wykonane podczas uroczystej gali wręczenia nagrody Europejski Poeta Wolności, 24 marca 2012 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Byli z nami również Wacław Zimpel i Kuba Staruszkiewicz. Program, który powstał wtedy to rodzaj wielojęzycznego, abstrakcyjnego słuchowiska – niecały rok później udało się nam nagrać te utwory. Jest to chyba jedyna płyta na której usłyszycie mnie (lub też moje niezręcznie wielojęzyczne alter ego – Allegrę Kabuki) śpiewającą po albańsku.

Streaming:

Olo tak pisze o projekcie:

Pracę nad materiałem muzycznym rozpocząłem od przygotowania szkiców kompozycji przestrzennej instrumentów na scenie. Sercem stały się dwa harmonia. Zwarty i symetryczny układ umożliwił nam swobodne przemieszczanie się między instrumentami i wzajemną wymianę przy nich – powstało harmonijne środowisko przestrzenno-dźwiękowe. Taką też przyjąłem formę kompozycji muzycznej – album jest rodzajem suity o określonej dramaturgii. Pełną, 37-minutową formę płyty traktuję jako nierozłączną całość i do takiego jej słuchania – w całości – zachęcam.

Płyta do zamówienia na stronie Instytutu Kultury Miejskiej 
https://ikm.gda.pl/publikacja/kot-tez-kotka-olo-walicki-plyta/
CD dostępne również na Serpent

Trailer płyty:

Allegra Kabuki (Gaba Kulka) – głos 
Wacław Zimpel – klarnety, harmonium 
Kuba Staruszkiewicz – perkusja 
Olo Walicki – kontrabas, harmonium, głos 
gościnnie: 
Stefan Wesołowski – harmonium 
Serhij Żadan – głos

koncepcja, muzyka, produkcja – Olo Walicki 
nagranie, mix i koprodukcja – Piotr Pawlak 
projekt okładki – Anna Witkowska 
foto – Olo Walicki
nagrano w Doki 1 Studio w Gdańsku w marcu 2013
premiera płyty 19 marca 2014

Moje dwa ulubione utwory. Do wiersza Dursa Grünbeina:

…oraz do wiersza Luljety Lleshanaku:

Recenzje

Album “Kot (czy też kotka?)” jest rodzajem suity, kolejne utwory przechodzą niepostrzeżenie w następne. Olo Walicki wykorzystuje szeroką paletę brzmień, faktura utworów jest pozbawiona osnowy w postaci określonego rytmu. Tu wszystko może się zdarzyć. Jesteśmy prowadzeni przez labirynt słów i dźwięków.
“Kot (czy też kotka?)” jest niczym podróż w otchłań ludzkiej duszy z jej jasnymi i ciemnymi stronami. Fascynująca to podróż.

– Marek Dusza (audio.com.pl)

Olo Walicki po raz kolejny udowodnił, iż jest artystą wyjątkowo czującym konwencję muzyki ilustracyjnej, potrafiącym z powodzeniem porwać słuchacza utworami zarówno stworzonymi do obrazów filmowych, jak utworów literackich (co ma miejsce w przypadku tej płyty).

– Robert Ratajczak (Jazzpress)

PS:
Prace nad nowym albumem pod szyldem “Gaba Kulka” trwają. Intensywnie. Więcej – wkrótce!

Ostatnie wpisy